Ziemia Frysztacka

Witamy na stronie stowarzyszenia Ziemia Frysztacka. Głównym celem naszej organizacji jest promocja i działanie na rzecz naszej małej jakże piękniej ojczyzny czyli Gminy Frysztak.

17 maj 2010

Warsztat psychologiczny „Znajdź w sobie różę i pielęgnuj”

Projekt realizowaliśmy w dniach: 9 i 16 maja 2010 r. Usługa polegała na przeprowadzeniu dwóch pięciogodzinnych warsztatów psychologicznych dla kobiet – liderek Gminy Frysztak. Warsztat miał na celu dostrzeżenie mocnych stron i zasobów każdej z kobiet. Służył poszerzaniu ich wiedzy na swój temat i na temat swoich potrzeb.
W warsztatach uczestniczyło 23 kobiety. Były to zarówno członkinie stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich, jak i kobiety niezrzeszone w żadnej organizacji, ale aktywnie pracujące w swoich środowiskach, działające na terenie naszej gminy.
Całkowity koszt 1650,00 zł.

10 maj 2010

Tak to się zaczęło - Czyli jak powstał pomysł na stworzenie ekomuzeum w Gminie Frysztak


W maju 2010 roku członkowie Stowarzyszenia Fundusz Rozwoju i Promocji
Ziemi Frysztackiej pojechali na wizytę studyjną do fundacji Bieszczadzkiej mającej swoją
siedzibę w Ustrzykach Dolnych. Wizyta studyjna polegała na zwiedzaniu wybranej części
Bieszczadów, na której zaprezentowano Frysztackiemu Stowarzyszeniu istniejące już w
tym regionie ekomuzea. Prezes Fundacji Bieszczadzkiej dokładnie wyjaśnił funkcjonowanie ekomuzeum podkreślając jednocześnie korzyści, jakie czerpią z niego zarówno jego członkowie, region i oczywiście turyści. Ekomuzeum tworzą ludzie, którzy zamieszkują dany teren, uprawiają rękodzieło artystyczne, piszą poezję lub zajmują się hodowlą koni i  agroturystyką.
Bardzo ciekawy i odmienny od tradycyjnego jest również sposób zwiedzania takiego ekomuzeum. W punkcie informacyjnym można dostać qest, który jest napisany w formie rymowanego wierszyka zawiera się w nim informacja jak dojechać i co znajduje się wybranym punkcie ekomuzeum. Kiedy turysta dojedzie do celu nie tylko może kupić atrakcyjną pamiątkę, ale również dostaje symbol w postaci np. medalionu, który świadczy o tym, że pokonał pierwszy odcinek qestu i motywuje go to do zwiedzania dalszych punktów.
Jeśli zwiedzi wszystkie punkty ekomuzeum będzie miał nie tylko komplet medalionów, ale również w punkcie informacyjnym może dostać nagrodę za przejście całego qestu jeśli taka jest przewidziana.
Członkowie Stowarzyszenia Fundusz Rozwoju i Promocji Ziemi Frysztackiej zachwycili się tą atrakcyjną dla turystów formą wypoczynku i postanowili przenieść go na grunt Gminy Frysztak, w której jak się okazało zamieszkuje mnóstwo artystów, rzeźbiarzy, malarzy, poetów, funkcjonują również gospodarstwa agroturystyczne, a zabytki historyczne przeplatają się z pięknem górzystej okolicy. Najpierw jednak trzeba było wziąć udział w konkursie, który ogłosiła Fundacja Bieszczadzka. Wygrały dwie miejscowości:
Rakszawa i Frysztak. Po ogłoszeniu wyników rozpoczęły się szkolenia, które miały na celu przygotowanie organizatorów, koordynatorów i członków ekomuzeum. Szkolenia te polegały na odwiedzeniu najciekawszych miejsc i ludzi na terenie Gminy Frysztak, po to, aby dokładnie przyjrzeć się Gminie i zdecydować co i kto może być częścią ekomuzeum. W maju 2011 roku frysztackie ekomuzeum „Góry Wolności” będzie już dostępne dla
zwiedzających.